TTNET Modem Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır?

TTNET Modem Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır?

Wifi kullanılmaya başlandıktan sonra artık İnternet kullanımı neredeyse wifi kullanımını bitirdi ve müşterilerine rahatlık getirdi yalnız kablosuz İnternet kullanımı güvenlik sorunlarını da yanında getirdi. Şayet wifi şifrenizi unuttuysanız veya başkalarının çaldığını düşünüyorsanız wifi şifrenizi değiştirebilirsiniz. Böyle bir hal söz konusu olmasa bile güvenlik bakımından belli aralıklarla modeminizin şifresini değiştirmenizde yarar bulunmaktadır. Şayet bir apartmanda yaşıyorsanız başka abonelerin sizin wifi adınızı fark edip şifrenizi kırdıktan sonra kullanabileceklerini aklınızda bulundurun. Bun nedenle TTNET şifrenizi değiştirirken bununla birlikte zorlu şifreler tercih etmeniz kişilere tavsiye edilir.

Wifi Şifre Değiştirme

Öncelikle modeme bağlanılır. Akabinde modeme bağlanmak adına evvela İnternet tarayıcı kısmına modemin ip numarası yazması gerekmektedir. Olması olanak içinde bulunan modem ip adresleri şu şekildedir: 192.168.2.1, 192.168.1.2, 192.168.1.1. Ekran tasarımları modeme göre farklılık gösterebilmektedir. Bu ekrana gelmiş olan şifre ile giriş yapılır. Bu kişileri modem kullanım kılavuzu içinde yazar lakin ekseriyetle kullanıcı adı: admin şifre: admin biçiminde olur. Veya “admin” “TTNET” benzeri olabilmektedir. Giriş yapılıp akabinde kişinin karşısına gelen ekran görüntüsünde direk kablosuz şifresi şeklinde bölüm bulunur oradan değiştirilir. Yalnız kişilerin ekranının da bu gelmeyebilir. Standart menü kısmında kablosuz ayarları aranır. Kablosuz ayarları bulunup akabinde yine şifre karşınıza çıkacaktır. Şifreyi oluşturulurken büyük ve küçük harf, rakam, sembol kullanmaya çaba gösterin. Belirtildiği gibi şifre kıran kişiler arttı. Şu şekilde de şifre değişiminde bulunulabilir. Modeme giriş sağlanır. Modem IP adresini İnternet çubuk kısmına yazılır ve enter tuşu tıklanır. Akabinde modem giriş bilgileri girilir. Kullanım kılavuzu içinde yer almış olan modem giriş bilgilerini burada değerlendirerek giriş sağlanır. Ve kablosuz bağlantı menü kısmına giriş yapılır. Modem arayüzleri birbiriyle değişiklik gösterir yalnızca “kablosuz bağlantı”, “WLAN” tarzında menü aranır. Akabinde şifre değiştirilir. Kablosuz bağlantı bölümüne girip peşine büyük olasılıkla var olan şifre ile yüz yüze gelinecektir. Bu bölümden şifre değiştirilerek “kaydet” kısmına basılarak çıkış sağlanabilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu gibi işlemlerin çok basit anlaşılır bir biçimde anlatımının modem kılavuzlarının içerisinde bulunduğu unutmaması gerekir. İnternet sağlama niteliği olan ağın TTNET olup olmadığından emin olunması gerekir.

Modem şifresi değiştirilmesi sağlanırken büyük harf, küçük harf, rakam ile sembollerden var olmasına önem verilmesi gerekir. Kişi modeme giriş yapıp ağında kimlerin var olduğunu izleyerek başka kişilerin kullanıp kullanmadığını kontrol edebilmektedir. Tam doğru bir anlatım arıyorsanız sizlere verilen kullanım kılavuzundan bu işlemleri öğrenebilirsiniz. Her modem adına değişik bir arayüz olmasından ötürü tek bir anlatım ile konuyu ifade etmek olanaksızdır. 444 0 375 numarayı arayarak lüzumlu destekleri alabilirsiniz. Modem model tasarımına göre kişilere çeşitli yönlendirmeler uygulanacaktır. Wifi şifre değiştirme de güvenlik bakımından oldukça önem taşımaktadır. Belli periyotlarla İnternet bağlantınızı kullanan kişileri takip etmeniz wifi şifresinin çalınıp çalınmadığını bilmekte yarar sağlayacaktır. Farklı bireyler aracılığıyla kullanılmış olan wifi bağlantısı sebebiyle kişi İnternet hesabı kota aşımına uğrayarak hatta İnternet hızında düşme görülebilir. Üstüne üstlük kimi vakit kullanım yapan kişilerin İnternet kullanım seviyelerine göre kota aşımı bulunmadan bile İnternet bağlantısının düşme olasılığı bulunmaktadır. İnterneti farklı kişilerin kullanıp kullanmadığını öğrenme için modem bilgileri ile giriş yapılır. Yine kullanıcılara verilmiş olan kullanım kılavuzunda bulunan modem giriş bilgileriyle modeme giriş sağlanır. Modem şifresi bulunmuyor ise kullanıcı adı ve şifre kısmına admin, admin biçiminde deneyebilirsiniz. Ekrandan cihazlar kontrol edilir. Karşınıza gelen ekranda çok fazla şüpheli cihaz görünmekteyse wifi bağlantısı değişik bir birey aracılığıyla kullanılıyor anlamına gelmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

İLK YORUMU SİZ YAZIN