İnternet hizmetlerinin yaygınlaşması ile televizyon yayınları sanal ortama taşınmaya başlanmıştır. Uydu üzerinden yayın yapan klasik televizyon sistemlerine yerine tamamen internet ortamı üzerinde yayın yapan sistemler geliştirilmiştir. Bu tür sistemler herhangi bir anten gibi cihaza gerek kalmadan sadece internet bağlantısı ile televizyon yayıncılığının yapılabileceğini göstermektedir.

Tivibu internet üzerinde televizyon yayınlarını sunmak için geliştirilmiş bir platformdur. Tivibu hizmeti, TTNET tarafından sağlanmaktadır. Hizmeti alabilmek için sadece Tivibu cihazı ve kablosu ile birlikte bir televizyona ihtiyaç vardır. Televizyonun giriş portuna göre HDMI ya da SCART türü kablo seçtikten sonra Tivibu cihazına bağlayarak kolayca televizyon yayını alınabilmektedir. Cihazı internete bağlamak için Ethernet kablosunu modemin port çıkışlarından birine bağlamak gerekmektedir. Bu işlemler tamamlandıktan sonra Tivibu yayınları sağlanabilir.

Hizmet Nasıl Sağlanır?

Tivibu üzerinden televizyon yayınlarını almak için öncelikle ikamet edilen bölgede internet erişim altyapısının bulunması gerekir. Bulunulan bölgede Tivibu hizmeti alınıp alınamayacağını sorgulamak için TTNET Müşteri Hizmetleri (444 03 75) numaralı telefon aranabilir. Bunun dışında en yakın TTNET şubesine uğrayarak altyapı durumu sorgulatılabilir.

Yayın kalitesi de televizyon yayıncılığı için önemlidir. Artık televizyonların birçoğu HD yayın desteğini sağlamışlardır. Birçok televizyon kanalının HD kanalı da bulunmaktadır. Üstün bir görüntü kalitesi yakalamak isteyen Tivibu kullanıcıları kullanılan paket fiyatına ek olarak 5 TL farkla HD yayınlara sahip olabilirler. Böylece Tivibu kullanıcıları fazla bir fark ödemeden kaliteli görüntüye sahip olmuş olurlar.

Ne Gibi Farklılıklar İçeriyor?

Tivibu, internet üzerinden yayın yapması nedeniyle klasik televizyonlardan farklı özellikler sunmaktadır. Canlı yayın izlerken bunu 30 dakikaya kadar durdurup daha sonra tekrar kalınan yerden izlenebilir. Bu özellik yalnızca canlı yayınlar için değil mevcut yayın akışı için de geçerlidir. Ayrıca iki hafta öncesine kadar yayınlanmış olan bütün kanallardaki programları kolayca seçerek izleyebiliyorsunuz.

Tivibu kullanmak isteyen bazı kişiler çeşitli nedenlerden dolayı Tivibu hizmeti almaktan çekiniyorlar. Bu nedenlerden biri de Tivibu’nun mevcut internet kotasına etki etmesidir. Ancak bu doğru bir bilgi değildir, Tivibu hizmeti alırken kullanılacak internet kotası mevcut internet kotasına etki etmemektedir. Ancak şu internet hızı noktasına dikkat edilmelidir. Tivibu, internet üzerinden yayı yapan bir platform olduğundan internete ihtiyaç duyacaktır. İnternet hızının 4-8 Mega bit düzeyinden daha az ise Tivibu hizmetini kullanmak pek uygun olmayabilir. Tivibu hizmetlerinden tam anlamıyla yararlanmak için bu hız ve daha fazlasına sahip olmak gerekir.

Paket Fiyatları Nasıl?

Tivibu Ev Giriş Paketi SD yayın üzerinden cihaz kullanım bedeli dâhil olmak üzere aylık 5 TL’ye kullanılabiliyor. Tivibu Ev Sinema Paketi SD yayın üzerinden 15 TL’ye alınabiliyor. Tivibu Süper Ev Süper Paketi almak isteyenler ise aylık 29 TL ücretle bu yayına sahip olabilirler. SD yayınları HD kalitesinde izlemek isteyenler pakete ek 5 TL ücretle bunu sağlayabilir. Kampanyalı paketlerde 60 TL’lik kurulum ücreti de hediye edilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Ziyaretçi Yorumları (0)

Yorum Bırakın

[ Yoruma cevap yazmaktan vazgeç ]
E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) ile işaretlendi!