Teminat mektubu, söz konusu olan bir işin, ihalenin ya da borç ödemesinin ve tüm bu süreçleri kapsayan bir hareketin yapılabilmesi için gerekli olan bütün işlemlere güvence göstermek adına bankalardan alınan bir belge ya da ödeme türüdür. Bu belge, söz konusu eylemin yapılabilme olasılığının varlığını ispat etmek için kullanılır.

Bu mektubu almak için söz konusu kuvvetin ve desteğin, bankaya delil olarak gösterilip kanıtlanması gerekmektedir. Tüm bu işlemlerin karşılığında alakalı banka, kişiye bir anlamda kefil olarak kişi hakkında teminat mektubu düzenler. Bu teminat mektubu, yurt içi ya da yurt dışı olmak üzere, değişik alanlarda ve farklı bölümlerde olan eylemlerde kullanılabilir.

Banka Teminat Mektubu Türleri

Geçici teminat mektubu, bir işin oluşması için çalışılan aşamalarda geçici bir süre ile verilen mektup türüdür. Çoğunlukla ihale ve benzeri durumlarda kullanılır. Bu belgeyi alan taraflar, söz konusu eylemlerinde kullanmak üzere daha sonraki zamanlarda kesin teminat belgesi göstereceğini garanti ederek bu eyleme başlarlar.

Kesin Teminat Mektubu

Kalıcılığı ve geçerliliği tamamı ile olan bir teminat mektubu türüdür. Bu mektubu alan şahıs ya da kurumlar, ilgili eylemin anlaşmasında geçen yürürlükleri eksiksiz bir şekilde yerine getirmek zorundadırlar. Anlaşma hükümlerinin bütün olarak yerine getirilmemesi halinde ilgili banka tarafından tazmin borcu ortaya çıkar.

Gümrük Teminat Mektubu

Gümrüğe verilmek üzere hazırlana teminat mektubu türüdür. Bu teminat belgeleri genellikle limitsiz dir.

Vergi Dairesi Teminat Mektubu

Vergilere ve vergi cezalarına itiraz etmek ya da ilgili konu ile alakalı çıkan borçları taksitlendirmek amacı ile verilen teminat mektubu belgesidir. Vergi dairesine hitaben düzenlenir.

Mahkeme ve İcra Dairesi Teminat Mektubu

Bu tür teminat mektubu, mahkemelere ve icra dairelerine herhangi bir husus için verilen bir mektuptur. Mahkeme ve icra işlerine ilişkin konu sınırı olmaksızın her konuda oluşturulabilir. Dava, itiraz, ihale, haciz benzeri durumlar olmak üzere türlü içeriklere sahiptir.

Avans Teminat Mektubu

Herhangi bir işin başlanabilmesi için kullanılacak olan avansın banka tarafından güvence altına alınması ile hazırlanan teminat mektubu türüdür. İnşaat şirketleri ve müteahhitler tarafından sıklıkla kullanılan bir yöntemdir.

Serbest Konulu Teminat Mektubu

Bahsi geçen asıl hususların haricinde verilen teminat mektuplarıdır. Bu mektuplar için konu sınırlaması yoktur. Her türlü işte kişi veya kurumlara teminat mektubu verilebilir.

Herhangi bir türe ait olan teminat mektupları, süreli ve de süresiz olmak üzere ikiye ayrılır. Süreli teminat belgesi, belirli olan süre boyunca geçerliliğini korumak koşulu ile oluşturulur. Bu zaman içerisinde bankadan sözleşmeye ait tazminat talep edilirse, söz konusu miktar muhatap olan kişiye verilir. Süresiz teminat belgesi ise, belli bir süreci kapsamayan ve söz konusu eylem devam ettiği süre yürürlükte olacak olan teminat mektubu türüdür. Bütün bu teminat mektubu çeşitleri haricinde ödenecek miktara göre limitli ya da limitsiz olmak üzere iki çeşit teminat mektubu daha bulunmaktadır.

Limitli Teminat Mektubu

Söz konusu anlaşma banka tarafından ödenecek miktarın belli bir miktar olmasıdır. Bu durumda ise banka, iş süresi devam ettikçe ne kadar ödeyeceğini bilir.

Limitsiz Teminat Mektubu

Bu teminat mektupları da, limitli mektuplardaki gibi ödenecek miktar bellidir. Fakat tutarın üzerine faiz ve ek ücretler yansıyabileceğinden dolayı bu miktar belirsiz bir şekilde yükselme ihtimali vardır. Bu teminat mektubu türü çoğunlukla gümrük teminat mektuplarında kullanılır.

Teminat Mektubu Nasıl Alınır?

Teminat mektubu işlemleri sırasında 3 taraf bulunur. Banka, muhatap ve lehter olmak üzere, bu taraflardan muhatap ve lehter söz konusu eylemin bizzat içerisinde bulunurlar. Yapılacak olan bir işin ya da eylemin yapılacağını garanti eden kişi ise lehterdir. Lehterin garantisinde lehtere kefil olarak ilgili tutarı veren taraf bankadır. Alıcı olan kişi de muhataptır. Herhangi bir iş ya da eylem için teminat mektubu almak isteyen birey ya da kurumların, teminat mektubu almak istedikleri alakalı bankada kredi portföylerinin bulunması gerekir. Aksi takdirde bankanın vereceği teminat mektubu, banka tarafından söz konusu olan kişiye verilmez. Ancak bu gibi durumlarda işi lehter olan kişi, bankada portföyü olan başka bir kişi üzerinden teminat mektubu alabilir. Bu kişiye de garantör ya da kontragan adı verilir. Genellikle yurt dışında bulunan iş adamları bu gibi durumlarda garantör olarak kullanılır. Yukarıda da belirtildiği gibi her hangi bir bankadan teminat mektubu alabilmek için ilk önce kredi portföyünün olması gerekir. Daha sonra ise aşağıda belirtilen maddeler uygulanmaktadır.

Alakalı bankada kredi portföyü olan kişiler, teminat mektubu almak için ilk önce bankaya başvuruda bulunurlar. Sonrasında ise bankanın talep ettiği başvuru ücreti ödenerek başvuru tamamlanır. Banka, teminat mektubu için başvuru yapan kişi ya da kurumların finansal durumları göz önünde bulundurularak incelenmeye başlar. İnceleme esnasında dikkat edilmesi gereken en önemli konu lehter kişinin kredi notudur. Teminat mektubu almak için, bankaların talep ettiği bir kredi notu limiti vardır. Bu limitin altında olan kişilere ekonomik olarak yeterli olmadığı için teminat mektubu verilmez. Bunun haricinde alakalı kişi ya da kurumun geçmişte yapmış olduğu eylemler, ihaleler, kullandığı krediler, iş ve hukuk sektöründeki eylemler incelenir. Herhangi bir olumsuzluk bulunması durumunda ise teminat mektubu verilmez. Bu sebepten teminat mektubu alabilmek için iş ve hukuk sektörü sicili önem arz etmektedir. Teminat mektubu başvurusu kabul edildiği takdirde verilecek tutar, masraflar ve ilave ücretler hesaplanır. Daha sonra ise karşılıklı imzalar ile anlaşmaya yapılır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Ziyaretçi Yorumları (0)

Yorum Bırakın

[ Yoruma cevap yazmaktan vazgeç ]
E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) ile işaretlendi!