Mobil imza, 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu çerçevesinde düzenlenmiş, resmi mevzuatlarda kullanılan imza işlemlerinin daha güvenli olmasını sağlamak amacıyla elektronik ortamlarda sağlanmasına olanak veren ıslak imza niteliğine sahip bir uygulama şeklidir. Mobil imza uygulamaları GSM operatör işletmecilerinin sunmuş olduğu bir hizmet türüdür. Mobil imza aboneliğinin alınması ön müracaat, müracaat ve aktivasyon aşamalarından meydana gelir. Mobil imza talepleri e-devlet sistemi kullanıldığında ücretsiz bir şekilde alınırken Turkcell, Avea ve Vodafone GSM operatörlerinden talep edildiğinde belli bir ücret karşılığında alınıyor.

Turkcell Mobil İmza Nasıl Alınır?

Öncelikle bankaların internet şubeleri üzerinden bağlı olunan operatörün (Turkcell, Avea, Vodafone) Müşteri Hizmetleri ile iletişime geçilir ve mobil imza için ön müracaat talebinde bulunulur. Bu aşamadaki işlemlerde noterden onaylı bir beyannameye gerek yoktur. Ancak ön müracaat gerçekleştirildikten sonraki işlem aşamalarında noter onaylı asıl imza beyannamesi gerekecektir. Ön müracaat gerçekleştirildikten sonra nüfus cüzdanı, ehliyet ve pasaport gibi resmi kimliklerden biri ile bağlı olunan operatörün en yakın iletişim merkezine giderek servis taahhütnamesinin imzalanması gerekiyor.

Yasal olarak mobil imza müracaatlarında kimlik doğrulama zorunluluğu olduğundan müracaatların şahsi olarak yapılması gerekiyor. Mobil imza alımının son aşamasında kullanıcı Turkcell Müşteri hizmetleri tarafından aranır ve servisi başlatmak için kullanacağı başlatma kodunu bildirir. SIM kartı kullanıma açıldığında iletilen Başlatma Kodu girilerek operatöre bağlı Mobil şifre belirleme işlemi gerçekleştirilir. Mobil İmza kullanıma hazır duruma geldiğinde ise ilgili operatör sms yolu ile bilgilendirme yapılır.

Vodafone Mobil İmza Nasıl Alınır?

Vodafone Mobil İmza uygulamasını alabilmek için ilk olarak Vodafone Müşteri Hizmetleri birimini arayarak ön talep oluşturulmalıdır. Ardından noterden onaylanmış TurkTrust Nitelikli Elektronik Sertifika Taahhütnamesi ve Nüfuz cüzdanı fotokopisi ile birlikte en yakın Vodafone Cep Merkezine giderek müracaatta bulunmak gerekiyor. Yasal düzenlemeler gereği mobil imza için yapılacak müracaatlarda kimlik doğrulama zorunluluğu vardır ve bu nedenle müracaatın şahsen yapılması gerekir.

Mobil İmza uygulaması için sim kartın 128 K uyumlu olması gerekir. Sim kart değişikliği Vodafone Cep Merkezleri tarafından gerçekleştirilir. Bu aşamadan sonra müracaat eden şahsın bilgileri Mobil İmza Servisinin kullanacağı hat üzerine tanımlanır. Mobil imza kullanıma hazır olduğunda sms ile bilgilendirme yapılır. Kullanıcı Vodafone Müşteri Hizmetleri tarafından aranır ve kimlik doğrulaması yapılır ve mobil şifrenin belirlenmesi için yönlendirme yapılır. Tüm bu aşamalardan sonra mobil imza kullanımı eğer evraklarda bir eksiklik yok ise iki hafta içinde aktif olur.

Türk Telekom Mobil İmza Nasıl Alınır?

Türk Telekom Mobil Uygulama Hizmetini alabilmek için en yakın Türk Telekom Bayisine nüfus cüzdanı müracaat edilmesi yeterlidir. Bayide imzalanacak servis taahhütnamesi işleminden sonra bayi aracılığı ile 128 K uyumlu sim kart temin edilir ve akabinde Türk Telekom Müşteri Hizmetleri tarafında kimlik doğrulaması yapıldıktan sonra evrak eksikliği söz konusu değilse aktivasyon işlemleri sağlanır ve müşteri belirlenen süre sonunda mobil imza hizmetini kullanmaya başlar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Ziyaretçi Yorumları (0)

Yorum Bırakın

[ Yoruma cevap yazmaktan vazgeç ]
E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) ile işaretlendi!