Bankalara yapılacak kredi başvurusu sonrasında, kredi kullanma konusunda belirleyici etkenlerin en önemlileri arasında, kredi notu bulunmaktadır. Değerlendirme sürecinde kişilerin finansal anlamda yaptığı işlemlerin toplam sonucu olan kredi notu başvurunun olumlu ya da olumsuz sonuçlanmasını fazlasıyla etkileyebilmektedir. Tabi kredi notu dışında başka faktörlerde bu durumu etkilemektedir. Kredi notu düşük olan kişiler bankalar tarafından geri ödeme konusunda risk olarak algılanmakta ve kredi başvuruları onaylanmamaktadır. Kredi notunun yüksek olduğu durumlarda ise kredi kullanma işlemleri hiçbir sıkıntıya takılmadan rahatlıkla gerçekleşebilmektedir.

Kredi Notu Nasıl Belirlenir?

Kredi notu kişilerin banka ürünleri ile yapmış oldukları işlemler sonrasında oluşan belirleyici bir değerdir. Kişilerin bankalardan kullandıkları kredilere yaptıkları ödemelerin düzenli olması, kredi kartı kullanımında limit kullanımının doğru şekilde yapılması, bunun yanında kredi kartı ekstre ödemelerinin düzenli yerine getirilmesi, daha önce kullanılmış olan kredilerde ödeme düzensizliğinin yaşanmamış olması, dönemsel olarak banka ürünlerine çok sayıda başvuru yapılıp yapılmadığı gibi bir çok faktör kredi notunun belirlenmesinde önemli rol oynamaktadır. Bazı kişilerde banka ürünlerini kullanmadıkları için sistemde oluşan bir kredi notları bulunmamaktadır. Bankalar bu kişilerin daha önce kredi ve kredi kartı gibi ürün kullanımında oluşabilecek ödeme düzenlerini göremedikleri için risk olarak algılayabilmekte ve kredi notları düşük çıkabilmektedir. Bu gibi durumlarda banka ürünlerini düzenli ve olması gerektiği gibi kullanmak belirli süreler sonrasında, kredi notu oluşması konusunda yarar sağlamaktadır. Sistemde kişilere ait olarak görülebilen kredi notunda değerleme oranı 1 ile 1900 arasında verilen notlardan oluşmaktadır. Kredi notu 1500'ün üzerinde olan bireyler için bankalardan kredi kullanma sırasında sorun çıkma olasılığı oldukça düşüktür. Kredi notu 1500' ün altında olan müşteriler için ise bankaların kredi onaylama özelliklerine bağlı olarak, başvurular değerlendirilerek sonuçlandırılmaktadır. Kredi notu düşük olan kişiler bankalardan kullandıkları kredi ve kredi kartı gibi ürünlerin ödemelerini düzenli ve aylık gelirine göre uyumlu bir şekilde kullandıkları zaman kredi notları olumlu yönde artabilmektedir. Aslında kredi notunu düşüren ve kredi çekme konusunda en büyük engellerden biri olan durum kişilerin kredi sicili konusunda kara listede yer almasıdır. Düzensiz ödemeler sonucu takibe düşen müşteriler, yapılan takip ve icra işlemleri sonrası kara listede yer almakta ve bu durum ancak 5 yıl sonrasında kredi alma konusunda engel olmaktan çıkabilmektedir.

Kredi tutarını etkileyen faktörler

Kredi kullanılmak istenildiğinde bankalar kredi notu ve birçok faktöre bağlı olarak işlem yapmaktadır. Kredi notu yüksek olan müşteriler kredi kullanma konusunda çok daha avantajlıdır. Yalnız dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, kredi notu yüksek olan kişiler yapılan finansal değerlendirme sonrası, kendilerine ayrılan kredi limitleri dahilinde kredi kullanabilmektedir. Daha önceden çekilen bir ya da daha fazla kredinin devam ediyor olması kullanılacak kredi miktarında düşme yaratabilir. Çünkü kişilerin aylık gelirleri ödenen kredilere bölünmüş olmaktadır. Kişinin sahip olduğu tüm gelirlerin çekmeyi düşündüğü kredi yada kredilerin geri ödemelerini yapabilecek düzeyde olması gerekmektedir. Bankalar bu duruma kredilerin geri ödemesinde sıkıntı yaşanmaması için fazlasıyla önem vermektedir. Buna bağlı olarak yeni kullanılacak kredi için gelir yaratacak bir kaynağın bulunması gerekmektedir. Tersinin yaşandığı kredi notunun yüksek olup, daha önceden var olan ve ödemesi devam eden bir kredinin olmadığı durumlarda, kişilere verilebilecek kredi miktarları yüksek tutarlarda olabilmektedir. Kredi notunun yüksek olmasına bağlı olarak kredi tutarının yüksek kullanılabilmesi yanı sıra işlemlerin kısa sürede halledilebilmesi de mümkün olmaktadır.

 

Findek kredi notunuzu yükseltmek için "Findeks Kredi Notunu Yükseltmek İçin Neler Yapılabilir?" başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Ziyaretçi Yorumları (0)

Yorum Bırakın

[ Yoruma cevap yazmaktan vazgeç ]
E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) ile işaretlendi!