Bu test, sunucunun kullanıcının istemcisinden gelen bir isteği yanıtlamak için gereken süreyi ölçerek yapılır. İstemci, sunucuya bir mesaj gönderir, bu mesajı aldıktan sonra, sunucu bir cevap gönderir. Gidiş-dönüş süresi ölçülür ms (milisaniye) cinsinden ölçülür.
Bu test, nihai sonucu belirleyen en düşük değerle birden fazla tekrarlanır.

İstemci, sunucudan bir miktar veri göndermesini ister. İstemci, aktarımların gerçek zamanlı hızını hesaplar ve ağ bağlantısının kullanımını en üst düzeye çıkarmak için yığın boyutunu ve arabellek boyutunu bu hesaplamayı temel alarak ayarlar. Kısmen istemci tarafından alındığında, müşteri sınama süresi boyunca daha fazla parça isteyecektir. Testin ilk yarısında, istemci, indirme hızını daha doğru bir şekilde ölçmek için ek iş parçalarının gerekli olduğunu belirlediğinde sunucuya ek bağlantılar kuracaktır. Test, yapılandırılan zaman miktarına ulaşıldıktan sonra sona erer.

Yükleme yapılacağı zaman istemci, tanımlanmış bağlantı noktası üzerinden sunucu ile birden çok bağlantı kurar ve bir ilk veri yığını gönderir. İstemci, aktarımların gerçek zamanlı hızını hesaplar ve ağ bağlantısının kullanımını en üst düzeye çıkarmak için yığın boyutunu ve arabellek boyutunu buna göre ayarlar ve daha fazla veri ister. Bölümler sunucu tarafından alındığında, istemci, sınama süresi boyunca daha fazla parça gönderecektir. Testin ilk yarısı boyunca, istemci, yükleme hızını daha doğru bir şekilde ölçmek için ek iş parçalarının gerekli olduğunu belirlediğinde sunucuya ek bağlantılar kuracaktır.

Test, yapılandırılan zaman miktarına ulaşıldıktan çok sonra sona erer.

HTTP Eski Geçiş Sınaması

Gecikme olduğunda bu test, web sunucusuna gönderilen bir HTTP isteği için yanıt almak için gereken zamanı ölçerek yapılır Bu test, nihai sonucu belirleyen en düşük değerle birden fazla tekrarlanır.

  • İndirdiğinde bağlantı hızını tahmin etmek için küçük ikili dosyalar web sunucusundan istemciye indirilir. Bu sonuca dayanarak, gerçek indirme testi için birkaç dosya boyutundan biri seçilerek her indirilen dosyaya eklenen rasgele dizeler yoluyla önbellek önleme ile gerçekleştirilir.
  • İşleme örnekleri saniyede 30 kata kadar alınır
  • Bu örnekler daha sonra 20 dilime toplanır (her biri örneklerin% 5'i)
  • Burada doldurmak için ayrıntılar için dokümanın altına bakın (daha fazla ayrıntı için * aşağıya bakın).
  • Geriye kalan dilimleri nihai sonucu belirlemek için birlikte ortalaması alınır.

Konu Sayısına Karar Verme

Speedtest.net, testin indirilmesi, yüklenmesi sırasında dört adete kadar HTTP iş parçacığı kullanacaktır. Bununla birlikte, HTTP hızının düşük hız bağlantılarına olan etkisini en aza indirgemek için, hızı doğru bir şekilde ölçmek için ihtiyaç duyulursa, yalnızca iki iş parçacığı kullanır. Ön testten sonra bağlantı hızı saniyede en az 4 megabit ise Speedtest.net dört ipliği kullanacaktır.

Bununla birlikte, eski tarayıcılarda bir engel var: Internet Explorer 7 (veya önceki sürümleri) ve Firefox 2 (veya önceki sürümleri), tarayıcı kesinlikle sunucu ismi başına yalnızca iki iş parçacığının HTTP belirtimine bağlı. Bu eski tarayıcılarda dört iş parçacığına kadar ölçeklemek için üçüncü ve dördüncü iş parçacığını, aynı sunucuyu işaret eden ana bilgisayar tarafından sağlanan ikincil bir URL'ye açmamız gerekir. Bu şekilde, eski tarayıcıların sınırlamaları üzerinde çalışabilir ve yine de yüksek hızlı bağlantıları doğru bir şekilde ölçebiliriz. Ana bilgisayarlarımızın çoğu çalışan bir ikincil URL'ye sahipler, ancak daha eski bir tarayıcıdan değilse, Speedtest.net'in en fazla iki iş parçacığıyla sınırlı olacağı bir ana bilgisayara test ediyorsanız. Bu nedenle, tüm ziyaretçilerin güncel tarayıcı kullanmalarını öneriyoruz nedenlerinden biridir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Ziyaretçi Yorumları (0)

Yorum Bırakın

[ Yoruma cevap yazmaktan vazgeç ]
E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) ile işaretlendi!