Son yıllarda teknolojinin çok hızlı gelişmesi bankacılık sektöründe de daha fazla kullanılmasına başladı. Bankacılık sisteminin eski zamanlarına baktığımızda para almak, göndermek, borç ödemek gibi işlemler haftalarca zaman alıyordu. Her şey yazılarak yapılması gerektiğinden ekstra zamana ihtiyaç oluyordu. Günümüzde ise birçok işlem çok pratik ve hızlı bir şekilde kaydının da kendisi tutarak gerçekleşiyor. Bu teknolojinin ne kadar ilerlediğinin en güzel ispatıdır. İnternetin bu kadar yaygınlaşmasıyla beraber tüm banka müşterileri oturduğu yerden birer bankacı oldular.

İnternetin son 20 yıldaki gelişimiyle birlikte gündelik hayatından her anında ondan yararlanılmaya başlandı. Bu duruma özellikler bankalar kendilerini adapte etmiş durumdalar. İnternet Bankacılığı, banka şubesinden yapılan birçok işlemin bankaya gitmeden, hesap ve şifre ile bankanın internet sitesinden girilerek kullanılan alt yapısı çok iyi hazırlanmış olan bir sistemdir. Artık sadece bilgisayar ile değil mobil kullanarak da internet bankacılığı kısmına bağlanıyoruz. Bankada yapacağınız işlemler bir tık kadar uzağınızda oluyor, tek tek gezip zaman kaybetmektense seri bir şekilde birçok işleminizi internet bankacılığı ile yapıyorsunuz.

Bankada yapılacak işlemlerinizi daha hızlı bir şekilde yapmanız için öncelikle internet bankacılığı hesabı açmanız gerekiyor. Bu hesap için açmayı düşündüğünüz bankada en az 1 adet hesabınız bulunmalı. Hesabınız bulunduktan sonra banka sitesinin ilgili internet bankacılığı bölümünden size ait olan banka hesap numarası, müşteri numarası, telefon ya da kart bilgilerini girerek şahsınıza ait bir şifre ediniyorsunuz. Bu şifreyi devamlı güvende muhafaza etmelisiniz. Çünkü her giriş için bu internet bancılığı şifresini kullanacaksınız. Şifreyi aldıktan sonra ilgili bölümden telefonunuza gelen sms şifresini girerek internet bankacılığını kullanmaya başlayabilirsiniz.

İnternet Bankacılığı İşlemler Nelerdir?

İnternet bankacılığı hem bankaları hem de müşterilerinin iş yoğunluğunu ve zaman darlığını çok rahatlatmıştır. Bankalarda insan yoğunluğunu azalmış ve insanlarda kendilerine daha çok zaman ayırır olmuşlardır. Gelişen teknoloji ile birçok iş internetten hallolsa da internet bankacılığından her zaman yapamayacağınız işler bulunuyor. Bazı iş ve işlemler için zorunlu olarak banka şubesine gitmeniz gerekiyor. Peki hangi işlemleri internet bankacılığı ile gerçekleştiriyoruz?

EFT/Havale İşlemleri

İnternet bankacılığı ile yapılan işlerin başında EFT/Havale geliyor. Para göndermek için bankaya gidilen zamanlar geçmişte kaldı. İnternet bankacılığı ile bir hesap ya da İBAN no ile istediğiniz kişiye parayı gönderebilirsiniz. Özellikle zamandan büyük tasarruf edilmiş oluyor. Bunun için bir banka şubesine ihtiyaç kalmamıştır. Havale işlemi günün 24 saati boyunca yapılabilirken EFT işlemi farklı bir banka olması sebebiyle mesai saatleri içinde yapılabiliyor. Mesai saati dışında yapılan EFT, ertesi gün mesainin başlamasıyla sonuçlanıyor.

Ödeme İşlemleri

Her ay ödenmesi gereken ve zaman problemi yaşatan faturalar, artık internet bankacılığı ile bir tık ile ödeniyor. Hatta gelişen teknoloji ile kurumlar arasında işbirliğinin de yüksek seviyeye gelmesiyle beraber internetten ödemek için bile zaman kaybetmeyen insanlar fatura ödemelerini sisteme kaydedip otomatik ödeme talimatı veriyorlar. Böylelikle sıra bekleme derdi de bitti.

Kredi Kartı İşlemleri

Kredi kartı ile ilgili hemen hemen her türlü işlemi internet bankacılığı ile yapabilirsiniz. Kart limiti arttırma, limit düşürme, şifre değiştirme, taksitli avans çekme, kart borcu ödeme ve kredi kartı ile fatura ödeme işlemlerini çok rahat yapabiliyorsunuz.

Yatırım Araçları İşlemleri

Bankada bulunan hesap üzerinden yatırım yapmayı planladığınız yine internet bankacılığını kullanabilirsiniz. Yatırım hesabı açabilir, döviz alım satımı yapabilir, faiz için vadeli hesap açıp borsayı takip edebilirsiniz. Böylelikle hali hazırdaki birikimlerinizi de kontrol edip değerlendirirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Ziyaretçi Yorumları (0)

Yorum Bırakın

[ Yoruma cevap yazmaktan vazgeç ]
E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) ile işaretlendi!