Engellilerin Hakları ve Sorunları İçin Başvuru

Engellilerin Hakları ve Sorunları İçin Başvuru

Tüm sosyal anlayışta ve kamuda engellilere tanınan haklar mevcuttur. Türkiye cumhuriyeti ana yasasının 2. Maddesinde özürlülere tanınacak olan haklardan bahsetmiştir. Anayasada yer alan ''engelli tedbirlerin eşitlik ilkesi'' cümlesi geçmekte ve bu cümlede devletin engellilere önem gösterdiğini gözler önüne seriyor. Toplumda ise son zamanlarda meydana gelen bilinçlenme ve farkındalık engelli insanların mutlu olmasına sebep olmakta. Bir çok iş olanağı ve maaş imkanı devlet tarafından engellilere verilmektedir. 2005 yılında düzenlenen ana yasalarda ''Özürlüler Kanunu'' yer almakta ve bu kişilerin istihdam, iş, eğitim ve yaşama hakları konusunda gerekli savunmayı yapmaktadır. Son yıllarda devlet kurumları engelli hakları üzerinde çalışmaları artırmıştır.

1.) Eski Raporları Yenileme Süresi: Engelli bireylerin kendilerine ya da yakınlarına kolaylık sağlamaları amacıyla oluşturulmuş kanunda; engelli bireylerin yapılması gereken tarihte kimlik ya da resmi kart yenileme, değiştirme işlemlerini yapmaları şart değildir. 5378 sayılı kanunda bu konu ayrıntılarıyla konu edinmiştir. Bu haktan yararlanmak için kişinin engeline dair sağlık raporu gereklidir.

2.) Engelli Maaşları: Toplumda %40 oranında engelli birey mevcuttur. Bu bireylerin maaş gereksinimi devlet tarafından karşılanmaktadır. Bu haktan yararlanmak için ev gelirinin kişi sayısına bölündüğünde kişi başına 423 TL limiti geçilmemesi şartı vardır. Engelli maaşı başvurusu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na müraacatla mümkündür. 2022 sayılı kanuna göre engelli maaşı şartları şunlardır:

1.) 18 yaş üstü engel oranı %70 üzerindeyse2.) 18 yaş üstü engel oranı %40 ile %69 arasındaysa3.) 18 yaş altı (Anne ya da baba sigortalı bir işe sahip değilse geçerlidir. )

3.) Vakıf Aylığı: Vakıf aylığı engelli bireylere özgü olan aylık verilen bütçedir. Bu haktan yararlanmak için engel oranının %40 üzerinde ve hiç bir gelirinin olmaması gereklidir. Vakıf aylığı nadir kişilere bağlanmaktadır bu yüzden devlet engel oranına göre başvuru sırası yapmaktadır. Vakıf aylığı başvurusu Vakıf Genel Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır.

4.) Emlak Vergisinden Muaf Olma: Bu haktan yararlanmak için engel oranının %40 ve üzeri olması lazımdır. Evin engelli bireyin olmaması şartıyla ve 200 metrekareyi geçmemesi koşuluyla kişi emlak vergisinden muaf olmakta. Bu işlemin başvurusu konutun Belediyesine müracaat edilmesi lazımdır.

5.) Evde Eğitim Hakkı: Zorunlu sayılan eğitim ihtiyacı için engelli çocuklara evde öğrenim imkanı sunulmaktadır. Engelli çocuklar için eğitim bilgisi RAM'lardan alınmalıdır. Bu hakta öğretmede yetkili olan kişi evde çocuğa eğitim vermektedir. Fakat bu sadece zorunlu eğitim anlayışı için geçerlidir.

6.) Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı: Bu sınav geçen yıl 24 Nisan 2016 tarihinde yapılmıştır. %40 ve üzerinde engele sahip olan kişilerin iş sahibi olmaları için girdikleri sınavdır. Engeline dair sağlık raporu ile sınava başvurulması mümkündür. Bir sonraki EKPSS 2018 tarihinde yapılacaktır. Sınav 2 sene süreyle geçerliliğini korumakta.

7.) Refakat İzni Hakkı: Engelli kişilerin bakmakla yükümlü olduğu kişilere karşı acil durumlarda bu vakanın belgelenmesiyle kişiye 3 ay izin verilmekte. Gerektiğinde bu süre uzatılmaktadır. Ailesinden birinin sağlığı söz konusu ise bunun sağlık raporuyla belgelenmesi koşulunda izin süresi uzayacaktır. Engelli kişi durumunu kanıtladığı takdirde uzun süre başkasında refakat edebilmekte.

8.) Engelli Kimlik Kartı: Bu kartla engelli kişi bir çok yerlerden görebilmekte ve özel hakka sahip olabilmekte. 26941 sayılı kanunla kişi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na başvuruda yaparak bu karta sahip oluyor. Bu kart için gerekli şeyler nüfus cüzdanı ve 2 adet resimdir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

İLK YORUMU SİZ YAZIN