Engelliler İçin Evde Bakım Ücreti

Engelliler İçin Evde Bakım Ücreti
Engelliler İçin Evde Bakım Nedir?

Kişinin normal hayat sürecine devam edebilmesi, kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak düzeyde engelli olan birinin belirli bir ücret karşılığında bakılmasıdır. Günlük yaşantınızda sıkça yaptığınız beden ve beyin gücü gerektiren yemek yeme, yıkanma, tuvalet ihtiyacı, oturup kalma, merdiven çıkma gibi standart işlemlerin kişi tarafından sağlanamadığı durumlarda kişi engelli sayılır. Algılama da sorun olanlar ve akli dengesini kaybetmiş kişilerde belirli testler sonrasında belirlenen derecelendirmeye göre engelli olarak kabul edilirler.

Engelli Evde Bakım ücreti İçin Kimler Başvuruda Bulunabilir?

Engelli kişileri algılama ve konuşma güçlüğü yaşamasından dolayı genellikle bu kişileri yakın arabaları ya da kan bağı olan kişiler bakım görevini üstlenir. Engel derecesi en az % 50 oranında olma şartı vardır. Ayrıca bakacak olan kişinin de kan bağı ya da üveylik derecesinde de olsa akrabalık bağının olması şartı koşulmuştur. Doktorlar ve heyetin sunmuş olduğu raporda da bakıma muhtaç olduğu mutlaka belirtilmelidir. Aksi durumda evde bakım ücreti almanız söz konusu olamaz. Bakacak kişi ve engelli vatandaşın aynı hane içerisinde yaşaması istenir. Engelli vatandaşın yaşam üzerinde herhangi bir fonksiyonu olmamasından dolayı bakıcının sürekli gözlem altında bulundurması gerekli ihtiyaçlarını kişinin eksiksiz olarak karşılaması istenir.

Evde Bakım Ücreti İçin Gelir Düzeyi Ne Olmalıdır?

Hane başına düşen gelir düzeyi hesaplaması yapılır. Eğer hane içerisinde üç kişilik bir nüfus yaşıyor ise asgari ücret üzerinden 3/2 hesaplaması yapılır. Bu miktar kişi başı baz alınır. Baz alınan miktar sonrasında sınır aşılmıyorsa Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına başvuru yapabilirsiniz. Yanlış bir bildirimde bulunmanız halinde verilen aylıkların geri istenmesi söz konusu olur.

Evde Bakım İçin Bakıcı Ücreti Ne Kadardır?

Kişi ihtiyacı olan bir bireye bakmanın sorumluluğunu taşırken aynı zamanda yıpranma payı ve hizmetinin karşılığı olan belirli miktardaki ücret kişiye ödenir. 2017 itibari ile 960,58 TL’dir. Aylık olarak bu ödeme yapılır. Kişinin almış olduğu bu ücret tamamen sağlıklı bir bakım için bakıcıya verilir. Aksi ve amaçsız kullanılan bu paranın vicdani yükü oldukça fazladır. Eğer bu ücreti amacına uygun kullanılmadığı ispat edilir ya da şikayet edilirse, aldığı ücrete rağmen engelli vatandaşa kötü muamelede bulunduğu bildirilirse belirli bir yaptırıma uğratılır.

Engelli Bakım Ücreti İçin Nereye Başvuru Yapılmalıdır?

Gerekli raporları sağladıktan sonra evraklarınızla birlikte bulunduğunuz il ya da ilçenin Aile Sosyal Politikalar Bakanlığına başvuruda bulunabilirsiniz. Bu görevi üstlenmiş kişi engelli vatandaşı yanına almadan gerekli evrak dosyası ile başvurusunu gerçekleştirebilir. Sonrasında bakanlık tarafından evraklarınız incelenir, yerinde inceleme yapabilmek için gerekli ekip evinize gönderilir ve onaya sunulur. Herhangi bir engelin olamadığı, kurallara uygun olarak hareket edildiği onay işleminin gerçekleşmesi halinde aylığınız bağlanır.

Başvuru İçin Dosya İçerisinde Neler Olmalıdır?

  • Sağlık kurulu tarafından verilmiş, engel derecesinin %50 olduğunu belirten ve evet özürlüdür kısmının işaretli olduğu rapor,
  • Özürlü kişinin ve bakıcılık görevini üstlenmek isteyen kişinin kimlik kartlarının fotokopisi,
  • Özürlüye ait 2 adet olacak şekilde fotoğraf varsa öğrenim durumuna ilişkin belge,
  • Engelli vatandaşın varisi sayılabilecek kişi var ise vasi durumunu gösteren mahkemeye ilişkin karar belgesi,

Eğer engelli kişinin anne ya da babası boşanmış, ayrı yaşama durumu söz konusu ise ispat belgesi ya da boşanmış olduğuna dair mahkeme kararı istenir. Bütün bu belgeleri eksiksiz olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına götürerek başvuruda bulunabilirsiniz. Evraklarınızı sorun yaşamamanız için eksiksiz olarak idari birime teslim etmelisiniz.

Engelli Maaş Hesaplama

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

İLK YORUMU SİZ YAZIN