Engelli kimlik kartı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca verilen resmi bir karttır. Bu kapsamda %40 oranı ve üzeri engele sahip olan kişilere verilen bir ayrıcalıktır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan engelli kişilere verilen engelli kimlik kartı ile engelli vatandaşlar pek çok ayrıcalığa sahip olabilirler.

Engelli Kimlik Kartı Nereden Alınır?

Bağlı bulunulan illerde yer alan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine gerekli belgeler ve evraklar ile başvurulması durumunda engelli kartı almak çok kolaydır. Başvurunuzun ardından Bakanlık gerekli düzenlemeleri ve incelemeleri yaptıktan sonra en kısa zamanda kimlik kartı verilmesi işlemleri tamamlanacaktır. Engelli kimlik kartı alabilmek için bazı kriterler vardır. Kişinin bedensel, ruhsal, zihinsel, duygusal ve sosyal anlamda yeteneklerinden en az %40 oranında kayıpları olmalıdır. Ardından bu kişinin bu durumlar ile ilgili olarak resmi bir tam teşekküllü hastane heyeti tarafından aldığı bir doktor raporu gereklidir. Sağlık kuruluşları tarafından durumun net bir şekilde ortaya koyulmasından sonra Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine gerekli belgeler ile başvurarak engelli kimlik kartı almak çok kolaydır.

Gerekli

Belgeler

Nelerdir?

Engelli kimlik kartı alabilmek için başvurusu esnasında gereken belgeler devletimizin yasaları ile belirlenmiştir. Gerekli belgeleri temin edemeyen birine engelli kartı asla verilmemektedir. Engelli kartını alabilmek için;

  • İlgili bakanlığa yazılan resmi bir dilekçe,
  • Sağlık kuruluşları tarafından engelliye verilmiş bir rapor ve raporun aslı veya onaylanan bir örneği başvuru yapılması gereklidir. Ayrıca, başvuru sırasında sizden herhangi bir kimlik ve ikamet belgesi istenmemektedir çünkü mevzuata aykırı bir işlem olarak algılanan bir durumdur.

Sağlanan

Haklar

Nelerdir?

Engelli kartı olan engellilerimize devletimizin sunduğu hakların yanı sıra yer pek çok kurum kuruluş tarafından da ayrıcalıklar tanınmaktadır. Örneğin; TTNET veya Türk Telekom firması başta olmak üzere pek çok iletişim firması bu konuda engellilere indirimli hizmetler sunuyor. Cep telefonu operatörlerine engelli kartlarınız ile başvurduğunuzda en uygun ve en cazip tarifelerden yararlanabilen engelliler daha az ödeyerek daha fazla konuşma süresi gibi fırsatlardan da faydalanabiliyor. Devletimizin sunduğu en önemli ayrıcalıklardan biri de şehir içi ulaşım fırsatlarıdır. Kara yolu, deniz yolu, demir yolu ve hava yolunda gerek indirimli gerekse de ücretsiz seyahat hakkı engelli vatandaşlarımıza tanınmaktadır. Ayrıca engelli kimlik kartı olan vatandaşlarımıza kamu ve özel sektörde öncelikli iş imkanı ve kadrolu memur olma fırsatı devletimizce ve özel sektör firmalarınca sağlanan ayrıcalık ve fırsatlardandır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Ziyaretçi Yorumları (0)

Yorum Bırakın

[ Yoruma cevap yazmaktan vazgeç ]
E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) ile işaretlendi!