Engelli Çalıştırma Zorunluluğu

Engelli Çalıştırma Zorunluluğu

Engelli personel istihdamını artırmak adına, 4857 sayılı iş kanununa istinaden; kamu ve özel sektör başlıkları altında, her kurum ve kuruluşun çalıştırdığı personel sayısına göre engelli personel çalıştırması gerekiyor. Özel sektör ve kamu için değişiklik gösteren engelli personel oranları; terör mağduru personel ve hükümlü personel oranlarının içine dahil edilmeyebiliyor.

Bu uygulama sayesinde; her kurum ya da kuruluş, farklı alanlardan personel alımı gerçekleştirebiliyor. Engelli bireylerin, sosyal hayata tutunmasını kolaylaştırmak adına da ayrıca uygulanan engelli çalıştırma zorunluluğunda; engelli bireyler için ödenen maaş, en düşük (asgari ücret olarak değerlendirilebilen bu uygulamada kurumlarda verilen en düşük maaş ücreti referans alınıyor) maaş tutarından daha az olamıyor.

Özel Sektörde Engelli Çalıştırma Zorunluluğu

Özel sektörde faaliyet gösteren iş yeri sahipleri; 50 ve üzerinde personele sahip olmaları halinde, %3 oranında engelli personel çalıştırmak zorunda kalıyor. Personel sayısı hesaplanırken; işverenin, tüm ülke sınırları içerisindeki personel sayısı dikkate alınıyor. Aynı il sınırları içerisinde birden fazla iş yeri bulunan işverenler için; toplam personel sayısı, 4857 sayılı iş kanunu kapsamında değerlendiriliyor.

Buna göre; terör mağduru, eski hükümlü dahil olmak üzere 50 personelden fazla sigorta primi yatıran iş verenler en az 2 engelli (buçuklu ortalamalar bir üst sayıya tamamlanıyor) personel çalıştırmak zorunda kalıyor. Hesaplamalara uygun davranmayan iş verenler için; iş mahkemelerinde görülen davalar sonucuna göre, farklı yaptırımlar uygulanabiliyor.

Kamuda Engelli Çalıştırma Zorunluluğu

Kamuda; engelli personel çalıştırma zorunluluğu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından denetleniyor. Her kurum, bağlı bulunduğu; bakanlık, genel müdürlük ve bölge teşkilatına göre, en az %4 oranında engelli personel çalıştırmakla yükümlü oluyor. Bakanlıkların, personel daire başkanlıkları aracılığı ile takip edilen engelli personel çalıştırma zorunluluğunda; en düşük maaş, eğitim seviyesine göre belirleniyor.

Aynı haneden birden fazla kişinin iş başvurusunda bulunamadığı, engelli personel kadrosuna, mülakat sonucu atama gerçekleştirilebiliyor. Özel sektöre göre; hükümlü personel ve terör mağduru kadrolarına da atanabilen engelli personeller, Personel Dairesi Başkanlığına bildirilerek iş başı yaptırılabiliyor.

Engelli Personel Çalıştırmama Zorunluluğu

Engelli personel çalıştırmamanın sanılan aksine; kamuda da cezai yaptırımı, söz konusu olabiliyor. Direkt kamuya açılan davalar (kamu davası ile karıştırılmamalı) neticesinde; bölge müdürü, genel müdür, müsteşar ya da bakanlar hakkında soruşturma açılabiliyor. Özel sektörde ise; 4857 sayılı kanuna uyulmaması durumunda, ilk seferde işveren hakkında para cezası uygulanıyor. İşveren kanuna aykırı davranmaya devam ettiği takdirde; iş yerinin kapatılması yaptırımı ile de karşılaşabiliyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

İLK YORUMU SİZ YAZIN