İnternetten alışveriş günümüzde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Alışveriş yapılan siteler arasında oldukça güvenilir siteler bulunurken, kullanıcıları büyük hayal kırıklığına uğratan siteler de bulunmaktadır. Alışverişlerde her ne kadar sorun yaşanmıyor gibi gözüksede halen tüketiciler belli problemlerle karşı karşıya kalmaktadır. Tüketicilerin çoğunun bilmediği ya da üstünde durmadığı belli hakları vardır. Şimdi sizlere bu haklardan bahsedeceğiz.

İade ( Cayma ) Hakkı

İnternet üzerinden alışveriş gerçekleştiren müşterilerin yasal olarak iade hakkı bulunmaktadır. Yönetmelikte bulunan 7. maddeye göre tüketicilerin satın almış oldukları ürünleri satın alınan tarihi takiben 14 gün içerisinde koşulsuz iade edebilme hakkı bulunmaktadır. Tüketici ürünü iade etme hakkını ürününün eline ulaşmasından itibaren elde eder. Bu sebeple memnun kalmadığınız, internet sitesindeki ile aynı olmayan, hasarlı gelen ürünleri 14 gün içerisinde ilgili firmaya iade etme hakkınız bulunmaktadır.

E-Ticaret Sitelerinden Alışveriş Yapılırken Tüketici Haklarımız Nelerdir?

Teslimat Sürecinde Tüketici Hakları

İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde kapıda ödeme veya kredi kartı gibi pek çok seçenek bulunmaktadır. Ödemeleri gerçekleştirilen ürünlerin teslimatları da kargo firmaları aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Bu konuyla alakalı tam anlamıyla bir yönetmelik bulunmasa da tüketicilerin teslimat ile ilgili belli hakları bulunmaktadır.

  • Ürünün teslimatı esnasında tüketici kargosunu kontrol etme hakkına sahiptir. Üründe kırık, defo ya da hasar gibi durumlar söz konusu ise kargo yetkilisi aracılığı ile hasar tespit tutanağı oluşturma hakkı bulunmaktadır. Gönderilen ürünün yanında fatura yok ise ürün teslim alınmamalıdır. Faturası olmayan üründe herhangi bir problem olduğunda faturası bulunmadığından iade işlemi gerçekleştirilemeyecektir.
  • Satıcıdan iletişim bilgisi alma : İnternetten alışveriş yaparken alışverişin gerçekleştirildiği e-ticaret sitesi yasalara göre iletişim bilgilerini açık bir biçimde yayınlamak durumundadır. İletişim bilgileri bulunmayan sitelerde ise kullanıcı ürünü aldıktan sonra firma yetkili ile iletişime geçebilmek için irtibat bilgilerini talep etme hakkına sahiptir. Bu sebeple alışveriş yaptığınız web sitesinin iletişim bilgilerinin var olup olmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz.
  • Garanti belgesi hakkı : Tüketiciler gerek e-ticaret ortamında gerekse fiziki alışverişlerinde almış oldukları ürünlerin garanti belgesini isteme hakkına sahiptir. Garanti belgesinin verilmemesi gibi durumlarda ürün kesinlikle ilgili firmadan satın alınmamalı gerekli mercilere konu ile alakalı bildirim gerçekleştirilmelidir. Satın alınan ürünlerde garanti belgesi bulunmaz ise tüketici ürünü iade edememe durumu ilede karşı karşıya kalacaktır.
  • Ayıplı mal ya da hizmet : İnternet aracılığı ile gerçekleştirilen alışverişlerde ürünlerin pek çoğu sitedeki ile aynı olmamaktadır. Satın alma işleminden sonra gönderilen ürünler ya farklı ya da hasarlı olarak müşteriye teslim edilmektedir. Bu ürünlerin durumu gizli ayıp ya da açık ayıp iki kategoride değerlendirilmektedir. Çok ayıplı mal satın alınan üründe gözle görülür bir hasarın olması durumunda ortaya çıkan durumdur. Böyle bir durumla karşılaşan tüketiciler durumu 30 günlük süre içerisinde ürünü satın aldıkları firmaya iletmelidir. 30 günlük süreyi aşmadan gerekli bildirim sağlanmadığı takdirde müşteri çok ayıplı olan bu ürünü kabul etmiş sayılmaktadır. Bildirim sağlandığı takdirde satıcı durumda olan firma bu ürünün yenisini ya da aynısını göndermekle yükümlüdür. Aynı ürünün bulunmaması durumunda ise indirim sağlamalı ya da tüketiciye hediye çeki göndermelidir.

Açık ayıp durumu ise satın alma esnasında gözle görülmeyen ancak kullandıkça ortaya çıkan özürlerdir. Bu gibi durumlarda da tüketici yaşamış olduğu sorunu 2 yıllık süre içerisinde satıcı firmaya iletmelidir. 2 yıllık süreç içerisinde firma sahibine bildirilmeyen ürün sorunları neticesinde tüketici gizli ayıplı malı kabul etmiş sayılmaktadır.

Ön Bilgilendirme ve Mesafeli Satış Sözleşmesi

Bu sözleşme tüm e-ticaret firmalarının sitelerinde yayınlamakla yükümlü olduğu bir sözleşme türüdür. Bu belgelerin bulunmadığı sitelerden tüketiciler alışveriş yapmamalıdır. E-ticaret sitelerinde bu sözleşmelerin yokluğu tüketici hukukuna aykırı bir durum oluşturmaktadır. Ön bilgilendirme formu ise müşteri ödemesini onaylamadan önce okunması ve işaretlenmesi gereken bir formdur. Firma sahiplerinin bu formları 3 yıllık süre boyunca muhafaza etmesi gerekmektedir. Mesafeli satış sözleşmesi muhafaza süresi de 3 yıldır. Sürekli olarak internetten alışveriş gerçekleştiren tüketiciler bu sözleşmelere oldukça aşinadır ancak; alışveriş konusunda acemi olan tüketicilerin bu konuya özen göstermeleri gerekmektedir.

Tüketici Sorunları Hakem Heyeti

Tüketiciler sorun yaşadıkları ürünler ile ilgili firmaya itirazlar sonucunda netice bulamazlarsa tüketici sorunları hakem heyetine başvuruda bulunabilmektedir. Bu heyet tüketici sorunlarını değerlendirmek kaydı ile sonuca varma yetkisine sahiptir. 1191.52 TL ile 3110.58 TL tutarları arasındaki ürünler için önce firma yetkilileri ile iletişim kurulmalıdır. 3110.58 TL üzerindeki ürünler için tüketiciler direkt olarak tüketici mahkemelerine başvuruda bulunabilmektedir. Hakem heyetinin ürün ile ilgili gerekli firmaya açacağı dava sonucunda ürünün yenisi ya da fiyatı ile eş değer olan farklı bir versiyonu tüketiciye verilmektedir. Tüketici mahkemelerine açılan davalar ise 6 ay ile 1 yıl içerisinde karara bağlanmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Ziyaretçi Yorumları (0)

Yorum Bırakın

[ Yoruma cevap yazmaktan vazgeç ]
E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) ile işaretlendi!