E-Devlete Giriş Nasıl Yapılır?

E-Devlete Giriş Nasıl Yapılır?

E-Devlet sayesinde vatandaşlara verilen tüm kurum hizmetleri internet üzerinden sağlanmaktadır. Kurum hizmetlerinin hızlı ve kolay bir şekilde online halledilebilmesi için tasarlanmış bir özelliktir. Web sayfası ulaşımı yanı sıra aynı zamanda mobil cihaz üzerinden uygulaması indirilerek de hizmet alınabilmektedir. E-devlet' e giriş için gerekli bilgiler sağlandıktan sonra sistem üzerinde bulunan kurumlar ile alakalı olarak ihtiyaç duyulan işlemler ve bilgi öğrenme hizmetleri sağlanabilmektedir. Bütün bireysel bilgilere tek çatı altından ulaşabilmek ve ihtiyaç duyulan durumlarda gerekli değişiklikleri yapabilmek zaman konusunda oldukça avantaj sağlamaktadır.

E-Devlet Şifre Alma İşlemleri

Uygulamaya giriş yapabilmek için öncelikle gerekli olan e-devlet giriş şifresinin, PTT şubelerinden şahsen başvuru yapılarak temin edilmesi gerekmektedir. Şifrelerin şahsen başvuru yoluyla verilmesinin nedeni, uygulama içinde yapılan bireysel işlemlerin özelliği ve gizliliğinin önem taşımasıdır. İçeriğindeki bireysel bilgilerin önem taşımasına bağlı olarak, şahsen kimlik belgesi ile yapılan başvurular sayesinde şifre alınabilmektedir. Ayrıca PTT' den alınan şifrelerin olması gerektiği gibi saklanması ve unutulmaması sisteme girişlerde sıkıntı yaşamamak için önemlidir.

Bunun için alınacak başka bir yöntemde, e- devlet uygulamasına online şifre ile giriş yapıldıktan sonra, profil sayfasına gidilerek şifreyi unutma yada kaybetme durumunda kolayca yenilenmesini sağlayabilecek, telefon numarası veya eposta adresi güncelleme işlemlerinin yapılmasıdır. Tercihe bağlı olarak telefon numarası ile e mail adresinin ikisi yada sadece birisinin tanımlanması da, şifrenin unutulması yada kaybolması durumunda yeniden PTT şubelerine başvurmak gerekmeden, online ortamda yeniden şifre alabilmenin kolaylığını sağlamaktadır.

Tabi tercihe bağlı olarak gerekli tanımlama işlemleri yapılmadıysa şifrenin unutulması ya da kaybolması durumunda PTT şubelerine kimlik belgesi ile başvurarak yenisini temin etmek de mümkündür. E-devlet şifresinin ilk kez ve sonraki zamanlardaki alınımında belirli bir miktar ücret ödenmektedir. Ayrıca mobil imza, elektronik imza, internet bankacılığı ve yenilenen kimlik kartlarından bazılarını kullanan kişiler bu yöntemler üzerinden sisteme giriş yaptıktan sonra şifrelerini kolaylıkla belirlemeleri de mümkün olmaktadır.

E-Devlet Giriş İşlemleri

Sisteme giriş yapmak için e-devlet internet sayfasının açılması gerekmektedir. Açılan sayfa üzerinden istenilirse TC kimlik numarası ve şifre bilgileri doldurularak giriş işlemleri tamamlanabilmektedir. Ayrıca giriş yöntemleri arasında farklı seçeneklerde mevcuttur. Mobil imza ile giriş yapma seçeneğini kullanmak için cep telefon numarası ve operatör seçeneği bilgilerinin girilmesi gerekmektedir. Farklı bir yol olarak e-imza özelliği kullanılarak da giriş yapılabilmektedir. Bu seçenek için daha önceden e-imza uygulamasının bilgisayara indirilmesi gerekmektedir. TC kimlik numarası yazılıp e-imza uygulamasındaki işlem kodu girilmelidir. Bu sayede e-imza işlemi ile giriş gerçekleşmiş olmaktadır. Diğer bir yöntemde internet bankacılığı üzerinden e-devlet sistemine giriş yapmaktır. Sayfa üzerinde bulunan internet bankacılığı seçeneğine gelinerek, açılan banka seçeneklerinden uygun olanı tercih edilmelidir. Açılan internet bankacılığı sayfasındaki müşteri numarası ve şifre bölümleri doldurulduktan sonra e-devlet sistemine giriş yapılabilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

İLK YORUMU SİZ YAZIN