E-Devlet Kapısı, T.C. vatandaşlarına kamusal alanda birçok hizmet sunan bir internet ağıdır. Kamu kuruluşları ve sağladıkları hizmetlerle ilgili resmi işlemler gerçekleştirildiğinden E-Devlet Kapısına kişisel şifre ile giriş yapılmaktadır. Bu şifreyi her vatandaş PTT şubelerine giderek bizzat alabilmektedir. Bunun sebebi ise vatandaşların güvenliğini sağlamaktır. E-Devlet Kapısına farklı giriş seçenekleri bulunmaktadır. Bunlar e-Devlet şifresi, m-İmza, e-İmza, İnternet bankacılığı ve T.C. Kimlik Kartı ile giriştir. Vatandaşlar bu seçeneklerden birini kullanarak e-Devlet sistemine giriş yapabilir ve sunduğu kolaylıklardan faydalanabilirler.

E-Devlet Kapısı

E-Devlet Kapısı, kamu alanında verilen hizmetlerin kamu kurumlarına, T.C. vatandaşlarına ve işletmelere elektronik ortamda ulaşım imkanı sunan bir internet ağı hizmetidir. E-Devlet üzerinden verilen hizmetler bilgilendirme hizmetleri, entegre elektronik hizmetler, ödeme işlemleri, kurum ve kuruluşlara kısa yollar şeklinde gruplandırılmaktadır. E-Devlet’in kuruluş amacı, kamu hizmetlerinin tek bir adreste toplanması ve kişiye özel şifre ile güvenli bir şekilde bu hizmetlerden faydalanılabilmesini sağlamaktır.

Bu sistem ile kamu kurumları birbirleri ile bilgi ve belge paylaşımında bulunabilmektedir. Vergi, harç gibi ödeme yapılmasını gerektiren durumlar için ödeme birimi hizmeti bulunmaktadır. Tek bir şifre ile birçok hizmetten faydalanılabilmektedir. Ayrıca engellilerinde bu hizmetten faydalanabilmesi için bu amaçla hazırlanan özel bir tasarıma sahiptir.

E-Devlet Şifresi Almak

E-Devlet sistemine giriş yapabilmek için farklı seçenekler bulunmaktadır. Bunlar mobil imza, elektronik imza, internet bankacılığı, T.C. Kimlik Kartı ve e-Devlet şifresidir. E-Devlet şifresini yurt içinde almak için PTT şubesine başvurmak gerekmektedir. Üzerinde T.C. kimlik numarası ve fotoğraf bulunan nüfus cüzdanı, pasaport, ehliyet, evlilik cüzdanı, mavi kart, avukat kimlik kartı, hakim ve savcı kimlik kartı, ikamet tezkeresi, geçici koruma izin belgesi ve geçerli çalışma izin kartı kullanılarak başvurulabilir. Bu belgelerden biriyle bizzat PTT şubelerine başvurulduğunda SMS ile ya da mühürlü bir zarf içerisinde e-Devlet şifresi verilmektedir. Yurt dışında e-Devlet şifresi almak için ise elçilik ya da konsolosluklara başvurulması gerekmektedir.

E-Devlet Şifresi Almak İçin Gereken Şartlar

E-Devlet şifresini almak için 15 yaşını doldurmuş T.C. vatandaşı olmak gerekir. PTT şubelerine gerekli belgeler ile başvurarak şifre alınabilir. Alınan ilk şifre için 2 TL ücret ödenir. Şifrenin unutulması ve kaybedilmesi durumunda tekrar şifre talep edilirse, talep edilen her yeni şifre için 4 TL ücret ödenecektir. Bu ücret e-Devlet sistemi için ödenmemektedir, PTT için kesile hizmet bedelidir.

E-Devlet Sistemine Şifre İle Giriş Yapmak

Alınan şifre ile e-Devlet sistemine e-Devlet şifresi seçeneği ile giriş yapılır ve sistem otomatik olarak kendini şifre değiştirme sayfasına yönlendirir. Bunun amacı PTT’nin verdiği şifrenin akılda kalıcı olmamasıdır. Bu sebeple şifreyi değiştirmek gerekmektedir. Ayrıca şifre unutulduğunda veya kaybolduğunda yenilemek için kullanıcı bilgileri sayfasından e-posta adresi ve telefon numarası onaylanmalıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Ziyaretçi Yorumları (0)

Yorum Bırakın

[ Yoruma cevap yazmaktan vazgeç ]
E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) ile işaretlendi!