E devlet, 15 yaşını doldurmuş her vatandaşa devlet tarafından verilen, bir çok hizmetin her türlü internet ortamında sunulmasıdır. Bu sayede vatandaş, devletin verdiği hizmetlere en hızlı en kolay bunun yanında en güvenli yoldan ulaşabilmektedir. E devlet kapısı ise bütün hizmetlere ulaşım sağlayan internet sitesidir. İnternet ortamından hizmetlere ulaşabilmek için şifre, mobil imza ya da TC kimlik numarasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu yol sitenin daha güvenli hale gelmesini sağlar.

Çeşitli bilgilendirmelere, hizmet dökümüne, prim sorgulama, askerlik işlemleri, üniversite kaydı, her türlü ödeme işlemlerine, kurum ve kuruluşlar arasında bilgi ve belge paylaşımına, hukuksal bilgiler, duruşma saati ve tarihi gibi daha bir çok hizmete E-devletten kısa ve kolay bir şekilde ulaşılmaktadır. E-devletin tek amacı güvenli bir ortamdan vatandaşlara iyi bir hizmet sunabilmektir. bazı kurumların harç ve vergi ödemesi istemesi dışında E-devlet tamamen hiç bir ücret talep etmeden hizmet sunan bir elektronik sistemdir.

E-Devlet Şifresi Nereden Alınır?

E devlet şifreleri, bilgilerin çalınmaması yani güvenlik için çok büyük önem taşımaktadır. Kişi kendi şahsı için başvuru yapmışsa üzerinde TC kimlik numarasının ve kişinin kendi fotoğrafının bulunduğu nüfus ya da evlilik cüzdanı, pasaport veya ehliyet gibi doğrulama gerçekleştirilebilecek belgeler gösterilerek, PTT ya da merkez müdürlüklerinden şifre talep edilebilir. Eğer vatandaş yurt dışında ikamet ediyorsa, elçilik ya da konsolosluklara başvurarak da şifre talebinde bulunabilirler.

Tüm bunların dışında, mobil imza, TC. kimlik kartı, elektronik imza kullanılıyorsa, bunlarla sisteme giriş yapılarak şifre oluşturulabilir. Hizmetlere eksiksiz ulaşabilmek için, TC kimlik ve oluşturulan şifreyle sisteme giriş yapılabilir. Şifre değiştirmek isteniliyorsa şifre değişim bölümüne girilerek ve önceden verilen şifreyi doğrulayarak kişinin kendi kriterlerine göre belirlediği bir şifre oluşturulabilir. Ve bundan sonra da kişinin belirlediği şifre kullanılır. Güvenlik için bu şifrenin kimseyle paylaşılmaması gerekmektedir.

E- Devlet Şifresi Unutulunca Ne Yapmak Gerekir?

TC kimlik, elektronik imza, mobil imza vs kullanarak, Devlet Kapısı'na e devlet şifremi unuttum diyen vatandaşlar girerek yeni şifre belirleyebilir ya da PTT' den yeni şifre isteyebilirler. Şifre yenileme hizmetinden yararlanabilmek için cep telefon numarası ve e-posta adresini E-Devlet Kapısı'nda onaylamış olmak gerekmektedir. Telefonunuza gelen kodu ya da E-posta adresine gelen kodu doğrulayarak şifre değiştirilebilir. Eğer telefon ya da E-posta onaylanmış değilse yakın PTT ya da merkezlerden yeni bir şifre almak gerekmektedir.

Şifre yenileme işlemi çok zor değildir, E-devlet kapısında telefon ve postasını onaylamış herkes E-Devlet Kapısı güvenlik işlemleri bölümünden yeni şifre talebinde bulunabilir, Fakat onaylanmamışsa mutlaka yakın bir PTT şubeye gitmek gereklidir. E-devlet kapısından alınan ilk şifre 2 TL daha sonra ki alınacak her şifre için 4 TL istenmektedir.

İlginizi çekebilir : E-Devlet Askerlik Sorgulama Nasıl Yapılır?

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Ziyaretçi Yorumları (0)

Yorum Bırakın

[ Yoruma cevap yazmaktan vazgeç ]
E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) ile işaretlendi!