Çalışan Engellilerin Erken Emeklilik Hakkı

Çalışan Engellilerin Erken Emeklilik Hakkı

Sosyal güvenlik sistemi tarafından çalışmakta olan gerek engellilerin bizzat kendileri için gerekse onların ailelerini de içine kapsayan pek çok yenilemelerle bizlerin karşısına çıkıyor. Örnek vermek gerekirse kanunda engelli anneleri için önemli olacak derecede düzenlemeler de mevcuttur.

Bu Haktan Kimler Yararlanabilir?

Doğuştan olarak ya da daha sonradan meydana gelen bir sebepten dolayı bedensel, ruhsal duyusal zihinsel ve sosyal becerilerini farklı durumlarda kaybetmiş olması ile toplumsal hayata uyum sağlama ve günlük gidermesi gereken ihtiyaçlarını elde edebilme zorlukları olan kişileri kapsar. Ve bu kişilerin korunma, bakım, danışmanlık ve her türlü destek hizmetlerine gereksinim duyması halinde, bu haktan yararlanabilmekteler. Herhangi bir engeli bulunan kişiler zaten sağlık durumlarından dolayı daha çok ve daha farklı güçlüklerle karşı karşıya kaldıklarından ötürü erken emeklilik talepleri de sağlık durumlarına bağlı olarak eskisine oranla çok daha kısa bir zaman dilimi içerisinde çalışmış olmaları koşulu ile gerçekleşebiliyor.

Türkiye’de malullük ve engelli olma durumu birbirine karıştırılmaktadır. Sosyal Güvenlik bakımından değerlendirildiğinde ise, ikisi de aslında birbirinden farklıdır. Bunun için ilk olarak bu farkın ne olduğunun tam olarak ortaya konulması gerekmektedir. Aslında malulen emeklilikle engelli emekliliği arasında çok basit düzeyde bir ayrım bulunmaktadır. Bir kişinin malulen emekli olabilmesi için, malullüğe neden olan engelin kişinin, çalışmaya başladığı tarihten sonraki dönemde ortaya çıkması gerekiyor. İlk defa sigortalı olmadan önce malul olarak değerlendirilmesini gerektirecek derecede en az % 60 ve daha fazla oranda özürlü olanlar ya da ilk defa sigortalı olduktan sonra çalışma gücünde % 60’tan az engelli olanlar Sosyal Güvenlik Kurumu açısından malul kabul edilmiyor. Yani bu kişiler engelli olarak değerlendiriliyor.

Önceden Emekli Olma Koşulları

İstihdam zorunluluğu, prim teşviki, korumalı işyerleri gibi bir takım prosedürlerle birlikte istihdam problemini ortadan kaldırmaya çalışan engelliler, sağlık durumlarına bakılarak emekli olma durumlarında daha farklı uygulamalara bağlılar. Birkaç yıl öncesine gidilecek olursa erken emeklilik isteyen kişilerin taşıması gereken üç tane koşul bulunuyordu. Bunlar ise, prim ödeme süresi, sigortalı olma süresi ve kişinin yaşıdır. Fakat kişi engelli olduğu takdirde emekli olmak için taşınması gereken bu bahsedilen üç koşuldan yaş şartı aranmadığı gibi prim ödeme gün sayısı ile sigortalı olma süreleri de daha basit bir düzeye indirgenmiştir denilebilir.

Gerekli olan sigortalı olma zamanı ve prim ödeme gün sayısını işe giriş zamanı ile beraber vergi indirim belgesinde yer alan rapor oranı ve rapor derecesi belirliyor. Engelli kişilerin emeklilik işlemleri diğer çalışan kişilerde de olduğu üzere ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından gerçekleştirilmektedir. Engelliler erken emeklilik ya da malulen emeklilik işlemlerini Sosyal Güvenlik Kurumu’na bizzat başvuru yaparak başlatabilirler. Tüm bunların yanı sıra 2008 senesine dek engeli bulunan kişiler emekli olma hakkı bulunmayan Bağ-Kurlular da artık engelli emeklilik haklarından kolaylıkla faydalanabiliyorlar.

Sağlık Raporu

Bireylerin herhangi bir engeli bulunup da erken emeklilik koşullarından faydalanabilmesi için engelli çalışanın 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu 31. Maddesinde yer alan çalışma gücünün en az yüzde 40’ını kullanamadığını kanıtlayacak biçimde bir sağlık raporu alması gerekli olacaktır. Önceden alınan bu raporlar, pek çok birimin elinden geçerek Maliye Bakanlığında da değerlendirme sürecinden geçirilmekte idi. Fakat şimdi bu sürecin çok uzamaması adına yapılan bir düzenleme olarak sağlık raporları Maliye Bakanlığında değerlendirilmeyecektir. Bu durum da süreci daha da hızlı bir hale getiriyor.

Engellilerin Hakları ve Sorunları İçin Başvuru

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

İLK YORUMU SİZ YAZIN