Asgari Ücretle Çalışan Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Asgari Ücretle Çalışan Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Hepimizin acil nakit ihtiyacı olduğu dönemler olur bu durum bütün gelir seviyesindeki insanlar için geçerlidir. Ülkemizde çalışanların büyük bölümü resmi olarak asgari ücretle çalışmakta Türkiye de sosyal güvenlik kurumuna bağlı olarak çalışan yaklaşık 13 milyon çalışandan 3,5 milyonu asgari ücretli sayı bu kadar fazladır. Bu kesimin kredi çekmeye ihtiyacı olduğu da düşünüldüğünde asgari ücretli çalışan ne kadar kredi çekebilir sorusu cevabını oldukça büyük bir kesimin merak ettiği bir soru haline geliyor.

Asgari Ücretli Bir Çalışan Ne Kadar Kredi Alabilir?

Ülkemizde asgari ücretin seviyesi göz önüne alındığında asgari ücretli bir kişinin birikim ya da yatırım yapması imkansıza yakın bir durum kimi durumlarda günlük ihtiyaçlarını karşılayabilmek için bile kredi çekme ihtiyacı doğabilir. Hal böyle olunca asgari ücretli kişi kredi çekmeye karar verdiğinde aklındaki ilk soru ne kadar kredi alabilirim ya da aylık kredi ödemem ne kadar olacak olur. Eğer asgari ücretli çalışıyorsanız muhtemelen sadece maaş miktarınıza bağlı olarak çekeceğiniz kredi ihtiyacınızı karşılamaya yetmeyecektir. Bankalar maaştan başka bir gelir gösteremediğiniz durumlarda maaş bordronuzu baz alarak size verecekleri krediyi belirlerler.

Bankalar Verecekleri Kredi Miktarını Nasıl Belirliyor?

Hangi tür krediye baş vurursanız vurun bankaların ilk baktıkları kriter aylık belgelenebilir geliriniz olacaktır belgelenebilir geliriniz asgari ücretse hesaplama formülü şu şekilde olur:

Aylık gelirin azami %60’ı azami kredi vadesi ile çarpılır ve çekebileceğiniz maksimum kredi bulunur bu miktarı 2017 için hesapladığımızda asgari ücret 1400 TL bankaların azami ihtiyaç kredisi vadesi 48 ay yani 1400 Liralık maaşın %60’ı 840 TL bu tutar azami vade olan 48 ayla çarpılır.

840 x 48 =40320 Lira bu tutar 2017 için asgari ücret alan bir çalışanın çekebileceği azami kredi tutarıdır. Bu tutar normal ihtiyaçlarınız ya da ihtiyaç kredisi için yeterli olsa da bir yatırım yapma ya da ev alma durumunda yetersiz kalacaktır Asgari Ücretle Çalışan Ne Kadar Kredi Çekebilir sorumuzun en önemli aşaması burada peki çekeceğimiz kredi tutarını nasıl artırabiliriz.

Çekebileceğiniz Kredi Miktarını Nasıl Artırabilirsiniz?

Asgari Ücret kazanan bir çalışan iseniz konut alımı gibi büyük yatırımlara maaşınız karşılığında alabileceğiniz kredi yeterli olmayacaktır. Böyle bir durumda yapılacak şey ise ipotek ya da kefildir konut kredisi çekenlerin gayet iyi bileceği gibi banka kredisi ile konut almaya karar verdiyseniz ve maaşınız bu krediyi karşılamaya yetmiyorsa uygulanacak yöntem başka bir gayrimenkul sahibi iseniz onu ipotek etmek olacaktır. Kredi çekerken bankaların göz önünde tuttuğu diğer bir unsurda kredi notudur kredi limitinizin üzerinde bir miktarda kredi çekebilmek için kredi geçmişinizin yani bankaların kredi puanı olarak adlandırdığı Kredi Siciliniz in temiz olması ya da kredi puanı yüksek olan bir kefil bulmanız gerekir.

Asgari ücretle çalışan ne kadar kredi çekebilir sorumuzun en son verilebilecek cevabı da dönemsel (3 ay 6 ay veya yıllık getiriler)getiri sağlayan ev, arsa, menkul kıymet gelirleri ya da bankada bulunan mevduat getirileri teminat gösterilerek çekeceğiniz kredi miktarını artırabilirsiniz. Uygulanabilecek bir diğer yöntemde bankaların kampanya dönemlerini beklemek kimi dönemlerde rekabet nedeniyle ya da devlet teşviklerinden dolayı bankalar müşteri kapmak için kredi şartlarını ya da tutarlarını esnetip aradıkları kriterleri azaltabiliyorlar. Bu kampanya dönemlerinde daha rahat şartlarda ve daha yüksek tutarlarda kredi çekebilirsiniz ayrıca kredi çekerken birden fazla banka ile görüşmek de yararınıza olacaktır.

 
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

İLK YORUMU SİZ YAZIN