Araç Muayene Ücretleri 2018

Araç Muayene Ücretleri 2018

Araç muayene ücreti ne kadar olacak diye merak edenlerin beklediği haber geldi. Milyonlarca kişinin merakla beklediği 2018 yılı araç muayene ücretleri aşağıdaki gibidir.2018 Yılı fiyat listesi:

  • Kamyon, Otobüs, Tanker, Çekici : 305,62 TL
  • Minibüs, Otomobil, Özel Amaçlı Taşıt, Kamyonet, Römork, Arazi Taşıtı ve Yarı Römork:226,56 TL
  • Traktör, Motosiklet ve Motorlu Bisiklet : 115,64 TL

Ödemelere KDV dâhil olup nakit olarak kabul edilmektedir. Yukarıda belirlenmiş kategorilerin dışında kalan araçların, araç muayene ücreti bakanlık tarafından ayrıca belirlenir. 2918 sayılı kanuna göre muayene süresi geçirilen araçlardan, geçen her ay için muayene fiyatının %5 oranında zam yapılır. Yapılan muayene sonucunda ağır kusurlu veya Emniyetsiz olduğu görülen araçların muayeneleri onaylanmaz.

Araç Muayene Randevusu Nerden Alınır, Hangi Periyotlarda Yapılır?

Türkiye’nin en yetkili kurumu olan TÜVTÜRK üzerinden online olarak başvuruda bulunarak en uygun olan muayene istasyonundan araç muayene randevusu alınabilir. TÜVTÜRK araç muayene sorgu sayfasına aracın plaka, ruhsat seri no ve şehir bilgileri ilgili alan girildiğinde yaşanılan ilin muayene istasyonlarının listesi çıkar. Çıkan bu listeden seçim yaptıktan sonra gün, saat bilgileri seçilerek randevu alma işlemi gerçekleşmiş olur. Araç muayene ücreti taşıta göre değiştiği gibi muayene periyotları da aracın cinsi ve yılına göre değişmektedir. Binek otomobillerin muayene periyodu ilk üç yaştan sonra ve takip eden her iki yılda birdir. Taksi, otobüs gibi diğer ticari araçların muayene periyodu her yıldır. Araç muayenesini geçirilmesi karşılığında parasal ceza uygulanmaktadır.

Araç Muayenesinde Araçta olması Gerekenler ve Evraklar

Aracı yetkili istasyona götürmeden önce muhakkak içinde olması gereken ekipmanların ve evrakların tam olup olmadığı kontrol edilmelidir. Araçta olması gereken ekipmanlar; ilkyardım çantası, üçgen Reflektör, yangın söndürme cihazı ve stepne’dir. Muayeneden kalmamak için gitmeden önce ekipmanların tam ve çalışır durumda oldukları kontrol edilmelidir. Muayeneden kalan araç sahiplerine eksiklerini tamamlamaları için 1 aylık süre verilir. Eksikler tamamlandıktan sonra yeniden randevu alınabilir. 1. kerede araç muayene ücreti alındığı için ikinci muayenede herhangi bir ücret talebinde bulunulmaz. Ek olarak tanınan 1 ay içerisinde gelmeyen araçlar muayene hakkını kaybeder. Muayeneye gelmeyen ve ikinci muayeneden kalan araçlar da sonraki muayenede tekrar ücret ödemek zorundadırlar. Araç muayenesinde yanınızda bulunması gereken evraklar; araç ruhsatı, zorunlu trafik sigortasıdır. Şayet aracınız LPG’li ise sıvı gaz sistemi onaysız kusuru bulunması durumunda montaj tespit raporu ve sızdırmazlık raporu muhakkak muayeneye giderken yanınızda olmalıdır. Zorunlu trafik sigortası poliçesinin süresinin ne zaman biteceği trafik sigortası sorgulamadan öğrenilebilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

İLK YORUMU SİZ YAZIN