Araç Kiralama Firmaları 2018

Araç Kiralama Firmaları 2018

Arabanın yaygınlaşmaya başladığı 1900’lü yılların başında amatör olarak verilmeye başlayan araba kiralama hizmetleri kısa bir süre sonra daha profesyonel olarak yapılmaya başlanmış ve şirketler ortaya çıkmaya başlamıştır. Amerika ve Avrupa olmak üzere dünyanın çok farklı yerlerinde şirketler ortaya çıkmaya başlamıştır. Dünyada yayılmaya başlayan şirketler ülkemizde de zaman içinde görülmeye başlanmıştır. Özellikle son 30 yıl içerisinde otomobil sektörünün gelişmesi araç kiralama firmaları sayısını da artırmıştır.

Dünyada Bilinen Araç Kiralama Firmalarından Bazıları

Araç kiralama firmaları sayısının artması ülkemize de yansımış ve ülkemizde de araç kiralamaları şirketler tarafından yapılmaya başlanmış ve bundan sonra da farklı firmalar görülmeye başlanmıştır. Söz konusu firmalardan bazıları bölgesel çapta hizmet verirken bazıları ise ülke çapında hizmet vermektedir. Ülke çapında hizmet veren firmalar genellikle yurt dışı merkezli olsa da yerli firmalardan bazıları da bu şekilde hizmet vermektedir. Dünya çapında hizmet veren Hertz, Enterprise, Europcar ve Budget ülkemizde de hizmet vermekte olup söz konusu firmaların ülkemiz içerisinde çok sayıda ofisi bulunmaktadır. Burada bahsedilen firmalar uzun yıllardır bu sektörde hizmet vermekte ve bir anlamda sektörün kurucuları konumundadırlar.

Ülkemizde Faaliyet Gösteren Araç Kiralama Firmaları

Araç kiralama firmaları arasında bulunan Enterprise 1957 yılında kurulmuş ve 85 ülkede faaliyet göstermektedir. Faaliyet gösterdiği ülkelerde bulunan toplam ofis sayısı ise 9000’dir ki bu da oldukça yüksek bir rakam kabul edilmektedir. Kurulduğu tarihten itibaren vermiş olduğu hizmetlerde kaliteyi sürekli ön planda tutan şirket bundan dolayı müşteri memnuniyeti konusunda oldukça başarılı kabul edilmektedir. Dünyanın en büyük araç kiralama şirketleri arasında bulunan Enterprise, toplamda 93 bin çalışana ve 1,9 milyon araç sayısı ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Ekonomi dergileri tarafından yayınlanan dünyanın en büyük şirketleri arasında kendisine 16. sırada yer bulan firma ayrıca müşteri memnuniyeti konusunda da farklı ödüller almıştır.

Araç kiralama firmaları arasındaki en büyük şirketlerden bir tanesi olan Enterprise ülkemizde de faaliyet göstermektedir. 1990 yılından itibaren farklı küçük şirketlerle faaliyet gösteren Enterprise, son yıllarda Türkiye’deki ofis sayısını artırmıştır. Şuanda 27 ilde 50 ofisle hizmet veren firma, zaman zaman farklı kampanyalar yaparak müşterilerin dikkatini çekmeyi hedeflemekte ve bunda da başarılı olmaktadır. Enterprise sahip olduğu otomobillerle de dikkat çekmekte ve müşterilerine farklı özellikte araçlar kiralayabilmektedir. Fiyatlar ise kiralanan araca ve aracın özelliklerine göre değişmektedir. Ayrıca kiralanan tarihe yani talebe göre de fiyatlar farklılık göstermektedir. İstanbul Atatürk Havalimanında araç fiyatları 90 lira ile 100 lira arasında başlamakta ve aracın özelliklerine göre artış göstermektedir.

Araç kiralama firmaları arasında bulunan Budget ise 1958 yılında kurulmuş ve bu tarihten sonra hizmet vermeye başlamıştır. Zaman içerisinde büyüyen firma dünyanın birçok noktasında hizmet vermeye başlamıştır. 128’den fazla ülkede faaliyetlerini sürdüren firmanın dünya genelinde yaklaşık 3400 ofisi bulunmaktadır. Yine dünya genelinde binlerce çalışanı ve çok sayıda araca sahip olan firma 2007 yılından beri de ülkemizde faaliyet göstermektedir. Farklı firmalarla ortaklaşa yaptığı kampanyalarla dikkatleri üzerine çeken firma müşterilerine sağladığı kaliteli hizmet ve araç çeşitliliğiyle bilinmektedir. Söz konusu firmada istenilen bütün araçlar rahatlıkla bulunurken araçlara ait kiralama ücretleri farklılık göstermektedir. Budget, müşteriler tarafından ödemelerin online olarak yapılması için farklı bir uygulamaya gitmekte ve online ödemelerde indirim yapmaktadır. İstanbul Taksim ofisinden kiralanacak Hyundai İ20 için ödemenin online olarak yapılması durumunda firma 119 lira talep ederken elden yapılacak ödemelerde ise 170 lira talep etmektedir.

Araç kiralama firmaları arasında bulunan Hertz dünyada kurulan ilk araç kiralama firması özelliğini taşımaktadır. 1918 yılında ABD’de kurulan firma o tarihten itibaren dünyanın farklı noktalarında hizmet vermekte ve hızla da büyümektedir. Şuanda 150’yi aşkın ülkede 8000 ofisle faaliyet gösteren firmanın on binlerce çalışanı bulunmaktadır. Yaklaşık 100 yıldır insanlara bu hizmeti veren firma ülkemizde ise 2001 yılından beri faaliyet göstermektedir. Ülkemizde de farklı şehirlerde ofisleri bulunan firma çok sayıda araca sahiptir. Müşteriler buradan istedikleri araçları rahatlıkla bulabilmektedir. Araç kiralama fiyatları ise dönemsel olarak farklılık gösterse de piyasa ile uyumlu kabul edilmektedir. İstanbul Taksim ofisinden kiralanacak olan araçların fiyatları genellikle 100 liradan başlamakta ve araçların kalitesine bağlı olarak artış göstermektedir.

Araç kiralama firmaları arasında bulunan bir başka dev firma ise Europcar’dır. 1949 yılında Paris’te kurulan firma kısa sürede büyümeyi başarmış ve şuanda dünyanın 170 ülkesinde 13000 ofisle hizmet vermektedir. Firmanın sahip olduğu toplam araç sayısı ise 1,2 milyon olup toplam çalışan sayısı ise on binlerle ifade edilmektedir. Firmanın büyüklüğü söz konusu rakamlarla daha net anlaşılmaktadır. Ülkemizde de birçok ilde faaliyet gösteren firma toplamda 65 ofise ve 3500 civarında otomobil filosuna sahiptir. Araç fiyatları dönemsel olarak farklılık gösterebilmekte olup genellikle diğer firmalarla aynı fiyata sahiptir. Zaman zaman yaptığı kampanyalarla fiyatların daha aşağı düşmelerini de sağlamaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. cemil kobak dedi ki:

    Sık sık araç kiralıyorum ülkemizde bu işleri yapan çok iyi işletmeler var tabi aralarında hakkını vererek yapmayan yerlerde var. Ancak genel anlamda ülkemizde araç kiralama işinde fiyatlar hep yüksek

  2. ali elik dedi ki:

    Araç kiralama sistemi iyide çok para istiyor bazıları hayır sanki uçak kiralıyoruz. Ayrıca prosedürler çok sıkı belki olması gereken budur ama ne bileyim insan hep tereddüt ediyor.

BİR YORUM YAZIN