A101 bir market adıdır ve neden a101 diye adı olduğu meraklar arasında yer alır. A101 hissedarı Aziz Sapsu hiçbir anlamı olmadığını birden bire öyle bir isim çıktığını söylüyor. Fakat kamuoyundaki iddaalar da Kuran-ı Kerim'de 101. ayette geçen ticarette doğruluk ve dürüstlük ile ilgili olduğu düşünülüyor. 2008 yılından beri hizmette sınır tanımayarak Türkiye'nin bütün şehirlerinde marketler zinciri mevcuttur. A101'in ortakları ise Aydın ailesi, İrfan Hacıosmanoğlu, Sayın grup, Murat Sungurlu'dur. Fakat en çok hissesi olan %79.21 ile Aydın ailesidir. Ondan sonra ise İrfan Hacısmanoğlu gelir.

İlk A101 mağazası 28 Nİsan 2008 yılında hizmete sunulmuştur. En büyük rakibinin ise Bim olduğu düşünülüyor. ''Bir ürünü en düşük fiyata almak '' düşüncesi mevcuttur. Büyük bir titizlik içinde çalışmalara ve yeni a101 indirim sunmaya devam ediliyor. A101'in amacı en uygun fiyatlı ürünleri kaliteli bir şekilde satışa sunmaktır. Hem uygun hem kalitelidir. Bu yüzden çoğu kişi tarafından tercih edilerek gittikçe büyümeye devam ediyor. Aynı zamanda a101 kataloğu içerisinde sürekli olarak yenilikler ortaya çıkıyor.

A101 Mağazaları

A101 2008 yılından beri oldukça büyümeye başlamış senelerdir hizmet vermektedir. Bu yüzden Türkiye'nin her yerinde marketler zincirleri mevcuttur. Türkiye'nin 81 ilinin 81'inde de mevcuttur. Aynı a101 mağazaları herkes tarafından bilinir ve çok fazla tercihler arasında yer alır. Yaklaşık olarak Türkiye'de 3.700'den fazla marketi bulunuyor. Ama bu aran git gide çoğalmaya devam ediyor. 2017 yılında a101 market 33 bin kişi ile çalışmaya başlamıştır. Fakat a101 mağazaları çoğaldıkça çalışan sayısı da hızlıca çoğalmaya başlıyor. Daha önce 6300 mağazası olup 6500 mağazaya hedefleyerek bunu başarmışlardır. 2017 yılında ise 7000 mağazaya ulaşmak hedefleri arasındadır.

Aynı zamanda Türkiye'nin her yerinde a101 mağazaları olduğu gibi yurt dışında da mağazalar açmak hedefleridir. Şube sayısı a101 marketde rekorda olsa da Bim'e göre ciro sayısı düşüktür. Bu durumu düzeltmek için çabalar sarf ediliyor. Raflarda 1000 üzerinde ürünler bulunmasına rağmen ciro sayısı Bim'i geçemiyor. Bim'den sonra rakibi Şok olarak görülüyor. Fakat Şok A101'e göre daha aşağıda kalıyor. Zengin semtlerde olmadığı düşünülüyor fakat bu yanlış bir düşünce olduğu tespit edilmiştir.

Zengin semtlerde de birçok marketleri bulunuyor. Raflardaki ürünlerde değişiklik yapılması ise 6 ayda belli oluyor. 6 ay içinde tutuluyor ise rafta sürekli kalır tutulmuyor ise bir daha rafa girmez düşüncesi vardır. Ve böyle işleme konulur. Mağaza sayılarını ise tedarikçiler yönetir. Aydın ailesi en çok hisseye sahiptir ve imza atma yetkisi ondadır. Fakat tedarikçiler mağazayı yönetir, raflara bakar, mağaza sayılarını bilirler.

A101 Aktüel

En çok merak edilen ise a101 aktüel sorularıdır. Sürekli olarak belirli tarihlerde a101 kataloğu yayınlanır. Oldukça kaliteli ve ucuz olan ürünler müşteriler tarafından ilk gün bitmeye hazırdır. aA01 markette birçok üründe değişiklik ve yenilikler meydana gelir. Yeni yayımlanan 7 eylül kataloğu ise merak edilenleri yanıtlar durumdadır. Kataloğa baktıktan sonra a101 markete uğrayıp ziyaret etmeniz mümkündür.

7 Eylülden önce ise 31 Ağustos kataloğu gösterime sunulmuş ve meraklıları tarafından ilgi çekmiştir. Yanı 1 haftada bir sürekli olarak kataloglar çıkar ve satışa sunulur. Bu katalogların belirli tarihler vardır. Belirlenen tarihte a101 market satışa sunar. Bu yüzden katalogları takip ederek markete gitmeniz daha iyi olacaktır. İlk gün çoğu şey bitebilir. 7 eylül kataloğu ise okulların açılmasına çok az kala özel alarak hazırlanmıştır. Kaliteli ve hesaplı ürünlerin satışa sunulmasına az kaldı.

A101 Aktüel Kampanyaları

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Ziyaretçi Yorumları (0)

Yorum Bırakın

[ Yoruma cevap yazmaktan vazgeç ]
E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) ile işaretlendi!